کد خبر : 108
تاریخ انتشار : چهارشنبه 25 سپتامبر 2019 - 12:16
1,149 views بازدید

راهنمای خرید بهترین مارک بخارپز موجود در بازار و قیمت بخارپز

در صورتی که به رژیم غذایی خود پایبند بوده و مایل بوده همواره غذاهای سالم و مفیدی را برای خود و خانواده تهیه نمایید بدون شک وجود یک دستگاه بخارپز در آشپزخانه شما بسیار کاربردی خواهد بود. اگر اهل خوردن غذاهای سرخ کردنی هستید باید این را بگوییم که غذاهای سرخ کردنی با توجه به حرارت دیدن چربی های درون آن ها، احتمال تبدیل مواد […]

بهترین بخارپز موجود در بازار

در صورتی که به رژیم غذایی خود پایبند بوده و مایل بوده همواره غذاهای سالم و مفیدی را برای خود و خانواده تهیه نمایید بدون شک وجود یک دستگاه بخارپز در آشپزخانه شما بسیار کاربردی خواهد بود. اگر اهل خوردن غذاهای سرخ کردنی هستید باید این را بگوییم که غذاهای سرخ کردنی با توجه به حرارت دیدن چربی های درون آن ها، احتمال تبدیل مواد مصرفی شما به موادی سرطان زا بسیار زیاد خواهد بود. پس اگر به فکر سلامتی خود و خانواده هستید بهتر بوده تغییراتی  در رژیم غذایی خود ایجاد نموده و غذاها را به شکل سالم تری طبخ نمایید.

یکی از بهترین شیوه ها برای پخت سبزیجات، بخارپز کردن آن ها می باشد؛ چرا که بر اثر استفاده از این روش ارزش غذایی مواد مورد نظر حفظ شده و غذای تهیه شده کاملا رژیمی و سالم خواهد بود. علاوه بر پخت سبزیجات، با استفاده از بخارپزها امکان پخت مواد غذایی دیگری نظیر گوشت، مرغ و …، حتی گرم نمودن غذا نیز برای شما وجود خواهد داشت. در دستگاه های بخارپز غذاها به کمک بخاری قوی و سریع پخته شده و شما با خوردن این غذاهای بخارپز شده به خوبی طعم یک غذای طبیعی و رژیمی را احساس خواهید نمود. امروزه دستگاه های بخارپز بسیاری در بازار موجود بوده که برخی از آن ها ساده و ابتدایی بوده و بعضی از آن ها نیز چندمنظوره و پیشرفته می باشند.

خرید دستگاه بخارپز

 

ساده ترین نوع بخارپزها سبدهای استیلی بوده که به صورت پره های سوراخ دار ساخته شده و با قرار گیری در قابلمه آب داغ از طریق بخار حاصله، غذای درون خود را کاملا به پخت خواهند رساند، برخی از این سبدها به صورت سیلیکونی تولید می گردد.

از بین نمونه های دیگر بخارپزهای ساده می توان به بخارپزهای ماکروویو اشاره نموده که ظرف آن ها در درون مایکروویو گذاشته خواهد شد.

برخی از این بخارپزهای ساده گازی بوده و در واقع بر روی اجاق گاز قرار داده شده و گرمای مورد نیاز خود را برای تولید بخار از این طریق به دست خواهند آورد. البته در زمان استفاده از این بخارپزها بایستی احتیاط کرد و بخار شدن تمامی آب درون آن ممکن بوده خطرآفرین باشند.

اما رایج ترین نوع دستگاه های بخارپز، بخارپزهای برقی بوده که نیروی مورد نیاز خود را از جریان برق خواهند گرفت. جدیدترین نوع بخارپزهای برقی به صورت طبقه بندی شده بوده و به شما این امکان را داده تا مواد غذایی را با توجه به نوع آن ها در گروه های مختلف قرارداده و بخارپز کنید.

نمونه های به روزتر بخارپزها نیز به صورت توکار بوده که استفاده از آن ها در آشپزخانه های مدرن باعث شکوه و زیبایی دو چندان آشپزخانه خواهد شد.

بودجه موردنظر جهت خرید بخارپز

یکی از مواردی که اول از هر چیزی در زمان خرید بخارپز بایستی به آن توجه شود بودجه در نظر گرفته شده از سوی شما برای خرید این محصول می باشد. با تعیین بودجه شما دایره انتخابی محدودتری داشته و با توجه به نکاتی که در ادامه ذکر خواهد شد به راحتی توانسته خرید مناسبی را با بودجه خود داشته باشید. به طورمعمول مواردی چون قابلیت ها و فناوری های موجود در یک دستگاه بخارپز باعث تفاوت قیمت آن با سایر بخارپزها خواهد شد. برخی از بخارپزها از قابلیت هایی چون ردیف و ظرف مجزا، تایمر دیجیتالی، توان بیشتر، ویژگی های ایمنی بالاتر برخوردار می باشند از این رو برای آن که با توجه به بودجه خود بهترین انتخاب را داشته باشید بهتر بوده در زمان خرید بخارپز به دنبال ویژگی هایی کاربردی در دستگاه انتخابی خود باشید.

قیمت بخارپز

مزایای بخارپزها

برای افرادی که خواهان سلامتی خود بوده و علاقه مند به پخت غذاهای بدون روغن یا نهایتا کم روغن بوده که علاوه بر رژیمی بودن طعم لذیذی را نیز داشته باشند بدون شک دستگاه های بخارپز یکی از کاربردی ترین لوازم آشپزخانه به شمار خواهند رفت. یکی از مهم ترین دلایل افراد برای خرید دستگاه بخارپز تهیه غذایی سالم و رژیمی می باشد. از بین مزایای بخارپزها می توان به موارد زیر اشاره نمایید:

حفظ ارزش و خاصیت مواد غذایی: غذاهای بخارپز شده همچنان ویتامین ها و خواص خود را حفظ خواهند نمود و این غذاها با توجه به این که آب آن ها به طور کامل پخته نشده به هیچ عنوان خشک نخواهند شد و در نتیجه به روغن نیز نیازی نخواهند داشت. البته شما در بخارپزها امکان استفاده از روش های پخت دیگری را نیز داشته و به عنوان نمونه می توانید مواد خوراکی خود را برای پخت در آب بریزید اما باید این را بگوییم که در این حالت ویتامین های مواد خوراکی به آب منتقل شده و یا طی جوشیدن از دست خواهند رفت.

چندمنظوره بودن:  شاید خیلی از افراد فکر کنند که با استفاده از بخارپزها تنها امکان بخارپز نمودن سبزیجات وجود داشته باشد اما در واقع شما به راحتی توانسته در بخارپز انواع گوشت، ماکیان، پاستا، برنج، تخم‌مرغ و حتی صیفی جات را نیز بپزید.

طرز استفاده راحت: به کمک بخارپزها امکان تهیه غذا در حجمی بالا برای شما وجود داشته و هیچ نیازی به استفاده از ظرفی دیگر نیز نخواهد بود. با توجه به ظرفیت این محصولات برخی از آن ها مناسب خانواده های 4 نفره بوده و بعضی دیگر نیز به شما امکان پخت غذا برای افراد بیشتری را خواهند داد.

میزان استفاده از بخارپز: بخارپزها در خانه های ایرانی می توانند بسیار کاربردی باشند. در صورتی که قصد خرید این محصول را برای خانه خود داشته اول از همه بایستی ببینید که در روز چند بار از این دستگاه استفاده خواهید نمود، چنانچه استفاده شما از این محصول برای هر وعده غذایی خود و خانواده بوده بهتر است به سراغ بخارپزهای برقی و با ظرفیت بالاتر بروید، اما در صورت استفاده تنها چند بار در یک ماه از آن، توصیه می شود دستگاه سبدی و یا نمونه هایی که دارای گنجایش کمی بوده خریداری نمایید.

سرعت کارکرد بخارپز: یکی از موارد قابل توجه در زمان خرید بخارپز سرعت کارکرد آن خواهد بود. از آن جایی که بخار ایجاد شده در بخارپزها به نسبت قابلمه آبجوش کمتر بوده سرعت پخت نیز در آن ها پایین تر خواهد بود. با توجه به متفاوت بودن فناوری های استفاده شده در هر یک از دستگاه های بخارپز لذا سرعت پخت نیز در آن ها با دیگری متفاوت می باشد. برای نمونه در یک بخارپز برقی برای پخت هویج تقریبا یک ربع زمان لازم بوده و این در حالی است که بخارپزهای اجاقی این کار را تنها در 8 دقیقه انجام خواهند داد. در زمان استفاده از دستگاه  بخارپز بایستی با مطالعه کتابچه راهنمای آن زمان مناسبی را برای پخت هر یک از مواد غذایی و حجم آن ها در نظیر بگیرید.

خرید کارواش

نظافت و شستشوی بخارپز: نظافت و شستشوی بخارپزها ممکن بوده چندان برای شما خوشایند نباشد از این رو بهتر بوده در زمان خرید این موضوع را نیز مد نظر داشته باشید. طریقه نظافت هر بخارپز با توجه به سایز و مدلی که داشته متفاوت خواهد بود. به تدریج منافذ موجود در شبکه های بخارپزها بسته خواهد شد از این رو بایستی پس از هر بار استفاده به خوبی تمیز شوند. برخی از بخارپزی ها دارای سبدهایی بوده که به راحتی قابل جدا شدن هستند و شما توانسته آن ها را مستقیما در زیر شیر آب شسته و یا حتی در ماشین ظرفشویی بگذارید. برای پی بردن به این که آیا بخارپز انتخابی شما به راحتی تمیز شده یا خیر حتما در زمان خرید راهنمای آن را مطالعه نمایید. به طور معمول بخارپزهایی که غذاها را به خوبی پخته معمولا شستشو و نظافت آسانی نیز داشته و حتی امکان شستشوی آن ها در ماشین ظرفشویی نیز وجود خواهد داشت.

جنس بخارپز: یکی دیگر از اصلی ترین معیارهای خرید بخارپزها جنس آن ها می باشد. برخی از بخارپزها از استیل، پلاستیک ساخته شده و برخی از آن ها نیز دارای جنس سیلیکونی و بامبو هستند. ظرف های بخارپز سیلیکونی انتخاب بسیار مناسبی برای استفاده در مایکروویو می باشند. در صورت وجود مایکروویو در خانه تان بهتر بوده برای جلوگیری از هزینه های اضافی تنها یک بخارپز سیلیکونی خریداری نمایید. جنس بخارپزهای برقی نیز به طور معمول از پلاستیک می باشد.

قابلیت های سبد بخارپز: به طور معمول بیشتر بخارپزهای برقی و گازی دارای سه سبد نگهداری مواد غذایی بوده که بر روی هم قرار گرفته و در زیر آن ها روزنه هایی در نظر گرفته شده است. به طور کلی این سبدها در دو مدل وجود دارند:

  • سبدهای با سایز متفاوت
  • سبدهای با سایز یکسان

سبدهای با سایزهای متفاوت به شما این امکان را داده تا آن ها را درون هم گذاشته و به این طریق میزان فضای اشغال شده را به حداقل برسانید. اما امکان جابه جایی این سبدها در زمان پخت وجود نخواهد داشت. این در حالی است که در سبدهای یک اندازه شما توانسته طی پخت اقدام به تعویض طبقات نموده و مواد همگی به یک میزان پخته شوند. برخی از این سبدها را می توان از هم جدا نموده و شما توانسته با توجه به میزان مواد غذایی خود از قفسه های بیشتری استفاده نموده و در صورت استفاده از مواد غذایی کمتر تنها یک طبقه از آن ها را به کار بگیرید.

برنامه‌های مختلف برای پخت غذا: بهتر بوده دستگاه انتخابی شما از برنامه های مختلفی برخوردار بوده تا با توجه به مواد غذایی درون آن نظیر ماهی، صیفی جات و گوشت زمان مناسبی را برای پخت آن ها در نظر گرفته و غذا کاملا پخته شود.

امکان پخت برنج و تخم ‌مرغ: بیشتر بخارپزهای به روز، از یک ظرف جهت پخت برنج برخوردار بوده که این ظرف کوچک در یکی از جایگاه های بخارپز قرار داده شده و به کمک آن می توان برنج را نیز درون این دستگاه طبخ نمود. اگر چه پخت برنج در این دستگاه ها ممکن بوده یک ربع تا 45 دقیقه طول کشیده اما در عوض پخت برنج به بهترین نحوه انجام شده و همچنین دیگر نیازی به استفاده از لوازم دیگری جهت پخت برنج نخواهد بود. اگر مایل بوده به کمک این دستگاه تخم مرغ نیز بپزید بهتر بوده در زمان خرید از وجود قابلیت پخت تخم مرغ در دستگاه مورد نظر خود اطمینان پیدا نمایید. برخی از بخارپزها جهت پخت تخم مرغ از سبد مخصوصی برای قرار دادن تخم مرغ برخوردار می باشند.

امکان طبخ سوپ: برخی از بخارپزها به شما امکان پخت سوپ را نیز خواهند داد. در دستگاه هایی که از این قابلیت برخوردار بوده جهت جمع آوری شیرابه موادغذایی یک سینی قرار داده شده است. علاوه بر آن در صورت سرریز شدن موادغذایی نیز این مواد به درون سینی رفته و شما توانسته به راحتی این سینی را خارج نموده و بشویید.

امکان گرم نگه داشتن مواد غذایی: برخی از بخارپزها قادر بوده تا 1 تا 2 ساعت پس از پخت غذا آن را گرم نگه دارند. برای استفاده از این قابلیت بایستی تنظیمات مربوط به آن انجام شده و از کافی بودن آب درون بخارپز نیز اطمینان حاصل شود. اگر در اواخر روند پخت آب درون دستگاه به اندازه بوده امکان استفاده از گرم کننده وجود نخواهد داشت.

نشان دهنده وضعیت آب: از دیگر موارد قابل توجه در زمان خرید بخارپز نشانگر آب می باشد. شما به واسطه این نشانگر توانسته از وجود و یا عدم وجود آب در دستگاه پی ببرید. در برخی از بخارپزهای برقی با تمام شدن آب نشانگر آن روشن شده و آلارم آن به صدا در خواهد آمد و شما در چنین شرایطی بایستی از طریق محفظه کناری دستگاه اقدام به افزودن آب به درون آن نموده و نیازی به خاموش نمودن دستگاه و یا خروج قفسه نخواهد بود.

تایمر: یکی از ویژگی های کاربردی در بخارپزها تایمر بوده و شما به واسطه این قابلیت، این امکان را داشته اقدام به تعیین زمان پخت غذا نموده تا  دستگاه پس از پایان زمان مشخص شده به طور خودکار خاموش شده و آلارم آن به صدا در آید. برخی از بخارپزهای پیشرفته و برقی دارای تایمر دیجیتالی بوده که به کمک آن امکان استفاده از قابلیت تاخیر در پخت نیز برای شما وجود خواهد داشت. در واقع شما به بخارپز آب اضافه نموده و به گونه ای آن را تنظیم نموده که در ساعتی معین دستگاه روشن شده و غذای شما شروع به پخت نماید.

ویژگی های ایمنی در بخارپز: در زمان خرید بخارپز از وجود ویژگی های ایمنی در آن مطمئن گردید. یک بخارپز ایمن بایستی از کلید پاور اتوماتیک و ترموستات برخوردار بوده تا در صورت بروز حادثه و یا تمام شدن آب دستگاه برای جلوگیری از حادثه، دستگاه به طور خودکار خاموش گردد. علاوه بر آن این سیستم مانع از افزایش بیش از حد دما و حرارت دستگاه می گردد.

فضای نگهداری بخارپز: بهتر بوده پیش از خرید بخارپز ابتدا جایی را در آشپزخانه برای آن در نظر گرفته و پس از آن با توجه به فضای در نظر گرفته شده اقدام به خرید دستگاه بخارپزی با سایز و شرایطی مناسب نمایید. برای مثال در صورتی که قصد خرید یک بخارپز برقی و با ظرفیت بالا را داشته بایستی جایی را درآشپزخانه به این دستگاه اختصاص داده که در نزدیکی آن پریز برق وجود داشته باشد.

برای آن که بتوانید با توجه به نکات ذکر شده در این مقاله خرید مناسبی را داشته باشید بهتر بوده اول از همه اولویت های خود را از بین موارد بالا در نظر گرفته و به دنبال دستگاهی با این قابلیت ها بروید. شما بهتر از هر کسی می توانید بفهمید که به چه قابلیت هایی در این دستگاه نیاز دارید؛ برای نمونه چنانچه در خانه دستگاه پلوپز دارید نیازی به قابلیت پخت برنج در بخارپز انتخابی شما نخواهد بود.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Likes0Dislikes0
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.


تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات