کد خبر : 2692
تاریخ انتشار : جمعه 13 ژانویه 2023 - 12:23
76 views بازدید

قیمت و خرید بهترین شمع خودرو شمع پراید انژکتوری شمع پراید صبا دیجی کالا

طبق بررسی های صورت گرفته تعویض شمع در گروه پراید از سایر اتومبیل ها بسیار بیشتر می باشد. راهنمای خرید بهترین شمع خودرو از این رو در این مطلب ما سعی کرده ایم به بررسی و خرید بهترین شمع خودرو بپردازیم، با ما همراه باشید. شمع خودرو و وظیفه آن شمع خودرو را می توان از اساسی ترین قطعات ماشین به شمار آورد که تقریبا […]

طبق بررسی های صورت گرفته تعویض شمع در گروه پراید از سایر اتومبیل ها بسیار بیشتر می باشد.

car spark plug

راهنمای خرید بهترین شمع خودرو

از این رو در این مطلب ما سعی کرده ایم به بررسی و خرید بهترین شمع خودرو بپردازیم، با ما همراه باشید.

شمع خودرو و وظیفه آن

شمع خودرو را می توان از اساسی ترین قطعات ماشین به شمار آورد که تقریبا دارای 8 سانتی متر طول می باشد و بعد از مدتی نیاز به تعویض خواهند داشت. احتراق ایجاد شده در بین بنزین و محفظه اکسیژن تامین کننده توان یک خودرو و نیروی مکانیکی آن می باشد. اما برای ایجاد این احتراق نیاز به یک محرک خواهد بود. با جرقه زدن محرک محتویات وارد کار شده و سبب به وجود آمدن نیروی موردنیاز برای حرکت اتومبیل خواهد شد. شمع خودرو پروسه جرقه زدن و به حرکت در آوردن ماشین را برعهده دارد.

شاخصه های فنی شمع خودرو

 • متشکل از هفت بخش ترمینال، عایق سرامیکی، پایه، مهره، الکترود +، الکترود – و فضای بین دو الکترود
 • تاثیرپذیر از دو پارامتر گرما و شدت جریان برق
 • دریافت کننده برق مورد نیاز برای جرقه زدن از طریق پروسه انتقال برق از وایر دلکو به فیش وایر و بعد از مسیر عایق سرامیکی به الکترود درون شمع
 • ایجاد اختلال در عملکرد شمع بر اثر عدم کارکرد مطلوب عایق
 • وابستگی میزان مهره شمع به نوع موتور خودرو
 • وابستگی کیفیت و طول عمر یک شمع خودرو به جنس الکترودها و فلز مورد استفاده در ساختمان شمع

معرفی انواع شمع خودرو

بسته به نوع سوخت خودرو بایستی نوع شمع را انتخاب نمود، شمع های خودرو از نظر عملکرد و ساختار به انواع زیر تقسیم می گردند:

 • شمع ماشین سرد

این نوع شمع دارای پایه ای کوتاه می باشد و به طور معمول بعد از هر جرقه فاقد حرارت بوده و از این رو دارای جرقه های باکیفیت تری می باشد و دوام موتور را افزایش خواهد داد. این نوع از شمع ها به وجود آورنده اختلالات کمتری در خودرو می باشند و توصیه می شود در صورت بالا بودن حرارت موتور خودروی شما، حتما از شمع سرد استفاده نمایید. از سویی شمع سرد برای موتورهایی که دارای لرزش زیادی هستند نیز مناسب می باشد چرا که از اختلالات و لرزش موتور جلوگیری خواهد نمود.

 • شمع ماشین گرم

این شمع خیلی سریع گرما را از دست نخواهد داد و از این رو تا مدتی جرقه گرم مانده و سبب سوختن رسوبات روغن و کربن حاصله از احتراق خواهد شد و این موضوع دوام خود شمع را افزایش خواهد داد. در صورتی که موتور شما از نوع سرد کارکرد می باشد بهتر است از شمع گرم استفاده نمایید.

به طور معمول شمع گرم دارای پایه بلندتری می باشد و کاملا آماده برای احتراق و جرقه بعدی است.

 • شمع خودرو ۲۰ هزار کیلومتری یا نیکلی

این شمع ها همان گونه که از نام آن ها پیداست بایستی بعد از طی کردن 20 هزار کیلومتر تعویض گردند. این شمع دارای الکترودهایی نیکلی است و به نسبت شمع های جدید از مقاومت گرمایی کمتری برخوردار است.

امروزه بیشتر شمع ها از نیکل می باشند.

 • شمع ماشین پلاتینیومی

این شمع خودرو دارای الکترودهای پلاتینیومی می باشد و با وجود برخورداری از قیمتی بالا مقاومتی 2500 درجه سانتی گرادی در برابر دما از خود نشان خواهد داد، سبب افزایش قطعات موتور می گردد، الکترودهای آن دارای ویژگی ضدخوردگی هستند، باعث افزایش بازدهی موتور خواهد شد، کاهش مصرف سوخت را در پی دارد و در جرقه زنی نیز از قدرت و دقت مطلوبی برخوردار است. از این رو به نسبت قیمتی که داشته دارای ارزش بسیار بالاتری است.

این شمع ها بایستی هر 100 هزار کیلومتر تعویض گردند.

 • شمع ماشین ایریدیومی

این شمع ها دارای الکترودی از جنس ایریدیومی و یک نقطه پلاتینیومی می باشند. دوام و ماندگاری این شمع ها بالا می باشد و با استفاده از آن ها سرعت خودرو افزایش پیدا خواهد نمود، کارکرد موتور بهبود می یابد، مصرف سوخت پایین خواهد آمد و….

 • شمع ماشین چند الکترودی

این شمع ها نیز اگر چه دارای کارکردی شبیه به دیگر شمع ها هستند اما از دوام و ماندگاری بیشتری برخوردار خواهند بود.

 • شمع ماشین مقاومتی 

این شمع ها دارای مقاومت 5 اهمی است و به خوبی قادر به جلوگیری از نویز الکترونیکی می باشد. وگرنه در زمان استفاده از موبایل یا رادیو سبب ایجاد نویز خواهد شد. به مرور این اختلالات باعث آسیب دیدگی ساختار قطعات ماشین خواهد شد و در آن ها مشکلاتی به وجود می آورد.

 • شمع خودرو مسی

این شمع ها دارای کیفیتی مطلوب نمی باشند، عملکرد ضعیفی را از خود نشان خواهند داد و تقریبا هر 25 هزار کیلومتر بایستی عوض شوند.

نکات قابل توجه در زمان خرید بهترین شمع خودرو

در انتخاب شمع خودرو بایستی توانایی، تعداد سیلندر، نیرو و نوع موتور اتومبیل مدنظر قرار داده شود. از این رو توصیه می شود در زمان خرید شمع خودرو پارامترهای زیر را در نظر داشته باشید:

جنس الکترود

در صورتی که به دنبال شمع خودرویی بادوام هستید شمع خودرو با الکترودهای پلاتینیومی یا اریدیومی انتخاب مناسبی برای شما خواهد بود. این شمع خودرو مانع از آسیب دیدگی اجزای موتور می گردد.

تعداد الکترود ها

به طور معمول شمع های خودرو از نظر تعداد الکترود با یکدیگر متفاوت می باشند. در صورت گازسوز یا دوگانه سوز بودن اتومبیل خود توصیه می شود برای خودرو خود از شمع های چند الکترودی استفاده کنید.

پایه رزوه شمع موتور

کوتاهی زیاد پایه شمع خودرو گاهی مانع از جرقه زدن آن خواهد شد لذا در زمان خرید حتما اندازه پای شمع را مدنظر قرار دهید.

 

کد حرارتی

هر شمع خودرو دارای یک کد حرارتی در محدوده بین 500 تا 800 درجه سانتی گراد می باشد. در صورت کمتر بودن کد حرارتی شمع خودرو از این محدوده، سوخت دچار خام سوزی خواهد شد و در صورتی که بالاتر از این محدوده باشد نیز سبب آسیب دیدن اجزای خودرو و موتور می گردد.

سر الکترود مرکزی مثبت در شمع خودرو

سرالکترود مرکزی در انواع V شکل، سوزنی و استاندارد موجود می باشند که از این بین نمونه های سوزنی با وجود برخورداری از قیمتی بالاتر دارای قدرت و دقت بیشتری در جرقه زدن خواهند بود.

حد فاصل بین دو الکترود در شمع خودرو

این فاصله که به گپ معروف است بایستی بسته به نوع موتور دارای اندازه استانداردی باشد چرا که در غیر این صورت مشکلاتی چون احتراق ناقص، سر و صدا در موتور و افزایش آلاینده های خروجی از اگزوز را به بار خواهد آورد. این میزان بسته به نوع موتور، پیش فرض تنظیم خواهد شد.

تشخیص زمان تعویض شمع موتور

به منظور اطلاع از زمان تعویض شمع خودرو توصیه می شود برای بررسی آن هر بیست هزار کیلومتر اقدام نمایید. البته توجه به کارکرد آن در زمان خرید نیز شرط می باشد.

در صورتی که شمع معیوب به موقع تعویض نشود مشکلاتی چون کاهش سرعت، افزایش مصرف سوخت، با مشکل روشن شدن اتوموبیل، خام ‌سوزی سوخت و ایجاد ارتعاشات و صدا در موتور خواهد شد و در بهترین حالت قطعات موتور خودرو را دچار آسیب دیدگی می نماید. به طور معمول تعویض شمع موتور چندان هزینه بر نخواهد بود اما عدم تعویض به موقع آن هزینه های گزافی را به بار می آورد.

معرفی برخی از بهترین شمع های خودرو موجود در بازار  

 1. شمع خودرو بوش آلمان مدل Platinum 2X سوزنی بسته ۴ عددی

این شمع خودرو شمعی سرد می باشد الکترودی آن نیز از جنس پلاتینیوم خالص و از نوع سوزنی است و از این رو به نسبت دیگر پلاتیوم ها دارای کارکرد بیشتری است. الکترود این محصول 0.6 میلی متر قطر داشته و از طول عمر بیشتری به نسبت نمونه های معمولی برخوردار است. به منظور جلوگیری از قطع شدن شمع از چینی آلومینیوم سیلیکات چند سطحی و شیار دار استفاده شده است و هسته مسی موجود در این شمع خودرو با عملکرد شبیه به مبدل حرارتی خود به خوبی قادر به کنترل دمای شمع خواهد بود و در نتیجه مانع از احتراق زودرس آن و کربن شدن الکترود می گردد. نشتی اکسیژن از بلوک سیلندر نیز به دلیل استفاده از واشر و ابکاری شده با نیکل در این شمع ۲۰۰ گرمی در این شمع رخ نخواهد داد. این شمع خودرو انتخابی مطلوب برای خودروهای گروه پژو، رنو L90 ، سمند، لیفان، سیتروئن زانتیا، سوزوکی گرند ویتارا به شمار می آید.

 1. شمع خودرو ایساکو کد ۱۰۴۰۳۰۰۴ بسته ۴ عددی

نوع فناوری و نیز جنس الکترود این شمع باعث شده که از دوام مطلوبی برخوردار باشد و دارای عملکردی تقریبا بین ۵۰۰۰ کیلومتر تا ۱۰۰۰۰۰ کیلومتر باشد اما با این وجود نیاز است که برای تشخیص صحیح زمان تعویض به صورت دوره ای آن را مورد بررسی قرار دهید. این محصول به صورت بسته 4 عددی عرضه می گردد و برای محصولات ایران خودرو با موتور XU7 و پژو ۲۰۶ با موتور TU3 انتخابی مطلوب محسوب می گردد. این مدل شمع دارای مکانیسم سردی می باشد و دارای 180 گرم وزن است. این محصول از جرقه زنی پلاتینی برخوردار است و می توان آن را یک شمع خودروی بادوام و ماندگار دانست. این شمع خودرو از نوع پایه کوتاه می باشد و استفاده از آن برای خودروهایی چون پژو ۲۰۶، پژو ۴۰۵، پژو پارس RD، سمند، پیکان و پراید پیشنهاد می شود.

 

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Likes0Dislikes0
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.


تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات