کد خبر : 1798
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 29 نوامبر 2022 - 20:31
9 views بازدید

قیمت و خرید بهترین کولر آبی 7000 کولر آبی رومیزی کوچک دیجی کالا

یکی از وسایل سرمایشی پرطرفدار کولر آبی می باشد که برای خنک کردن هوا از سیستم تبخیر آب بهره برده است. عملکرد کولرهای آبی بر پایه سرمایش تبخیری می باشد و در واقع در این سیستم پدیده تبخیر همچون یک جاذب گرمایی طبیعی عمل می کند. قدرت دستگاه نیز بسته به میزان آب در حال چرخش درون کولر متغیر خواهد بود و با افزایش میزان […]

یکی از وسایل سرمایشی پرطرفدار کولر آبی می باشد که برای خنک کردن هوا از سیستم تبخیر آب بهره برده است. عملکرد کولرهای آبی بر پایه سرمایش تبخیری می باشد و در واقع در این سیستم پدیده تبخیر همچون یک جاذب گرمایی طبیعی عمل می کند. قدرت دستگاه نیز بسته به میزان آب در حال چرخش درون کولر متغیر خواهد بود و با افزایش میزان این آب، کولر نیز بهتر می تواند فضا را خنک نماید.

قیمت و خرید اینترنتی بهترین کولر آبی 7000 کولر آبی رومیزی کوچک دیجی کالا

راهنمای خرید کولر آبی مناسب

به طور معمول کولرهای آبی متناسب برای محیط های گرم و خشک می باشند چرا که در کنار تلطیف و خنک سازی هوا، از ترک خوردگی وسایل چوبی و نیز ایجاد الکتریسیته ساکن جلوگیری خواهد نمود.

مروری بر تاریخچه کولر آبی

قدیمی ترین کولرهای آبی در واقع همان بادگیرهایی هستند که بیشتر از هزار سال پیش در ایران مورد استفاده قرار می گرفتند. بادگیرها با کشیدن هوای بیرون به درون خود به واسطه تشت های آب این هوا را خنک و سبک کرده و در درون خانه این هوای خنک را پخش می کردند.

به طور کلی یک کولر آبی متشکل از اجزایی چون کانال خروجی، بدنه، ناودان‌ها، شناور (فلوتر)، فیوز، جعبه‌ی ترمینال، الکتروموتور دو ساعته و پمپ آب می باشد.

ظرفیت کولر آبی

تولید کولرهای آبی تا ظرفیت 13000 انجام می شود و در واقع انتخاب آن ها براساس میزان ظرفیت آن ها صورت می گیرد، به عنوان نمونه یک کولر 4500 قادر به هوادهی 4500 فوت مکعب در دقیقه می باشد.

نکات بهداشتی و ایمنی در رابطه با کولرهای آبی

از آن جایی که ریزگردها به واسطه این نوع از کولرها به درون خانه راه پیدا می کنند و به هنگام کار کردن دستگاه روی دور تند و یا در زمان باز بودن بخشی از هواگیر کولر این ورود با سرعت و شدت بیشتری همراه است لذا توصیه می شود هر چند وقت یک بار که غلظت ریزگردها افزایش پیدا نمود نسبت به شستن پوشال ها و تخلیه مخزن کولر و تعویض آن اقدام نمایید.

به منظور جلوگیری از ورود ریزگردها و هوای گرم بهتر است به طور کامل بخش های هواگیر کولر را با پوشال پوشانده و از آب کافی نیز استفاده نمایید.

همچنین لازم به ذکر است که به دلیل وجود برق و آب در این کولر خطر برق گرفتگی در آن نیز بسیار بیشتر خواهد بود لذا حتما ایمنی لازم را رعایت کنید.

انواع کولرهای آبی و طریقه عملکرد آن ها

·        کولر آبی پوشالی

این نوع از کولرهای آبی برای تولید سرمایی مطلوب آب را به واسطه الکتروپمپیست روی پوشال ها خواهند فرستاد و بعد از آن به کمک وسیله الکتروفنی هوای روی پوشال ها به سوی کانال کولر هدایت خواهد شد و همچنین در این بین آب دچار تبخیر شده و هوایی سرد حاصل می گردد.

از مهم ترین مشخصه ها و مزایای کولرهای آبی پوشالی می توان به قیمت ارزان در مقایسه با کولرهای گازی، عدم تولید گازهای گل‌خانه‌ای، مناسب برای شرایط آب و هوایی خشک و هزینه‌ی کم هنگام تعمیر اشاره نمود.

·        کولر آبی سلولزی

این کولر نیز دارای عملکردی مشابه کولرهای پوشالی است و تنها از نظر نوع پد با یکدیگر متفاوت می باشند. در این کولرها به منظور ممانعت از ایجاد سرما پدهای سلولزی جایگزین پوشال شده اند.

این کولرها بهتر خواهند توانست هوا را در فضای ساختمان به جریان در آورند چرا که از ساختاری یکنواخت برخوردار می باشند و به واسطه ورقه‌های موجدار، نازک و پدهای سلولزی به افزایش سطح تماس مابین آب و هوای عبوری کمک می کنند.

مزایای کولرهای سلولزی

·        این نوع از کولرها از استحکام و درصد بالاتر خنک کنندگی برخوردار می باشند. گرد و غبار و آلودگی به دلیل وجود پدها امکان ورود به خانه را نخواهند داشت و در نتیجه می توان گفت این کولرها مانع از بروز بیماری های تنفسی خواهند شد و افرادی که دارای بیماری تنفسی و آلرژی می باشند نیز دچار مشکل نمی شوند.

·        هیچ نوع باکتری و میکروب به دلیل پدهای ضدقارچ این کولر به درون خانه راه پیدا نخواهند کرد.

·        بدنه محکم تر این کولرها منجر به کاهش صدای تولیدی شده است.

·        وجود قابلیت خودشویی در این کولرها باعث به تعویق افتادن رسوب گرفتگی شده و پدها دوام بیشتری خواهند داشت.

·        این کولر به گونه ای طراحی شده است که کلیه بخش های پوشال به طور یکسان و یکنواخت خیس خواهند شد.

 

·        کولر آبی پرتابل

این دسته از کولرهای آبی به کانال کشی نیازی نخواهند داشت و از این رو انتخاب بسیار مناسبی جهت استفاده در محیط های کوچک چون محیط کار و اتاق خواهند بود. برخی از این نوع از کولرها به منظور ایجاد هوایی خنک و مطبوع تر به جای پوشال از پد سلولزی بهره برده اند. از بین مدل های مختلف کولرهای آبی پرتابل می توان به نمونه های رومیزی، پایه دار و بدون پایه اشاره نمود. نمونه های جدید این کولرها نیز از قابلیت برقراری اتصال شیلنگ به شیر ورودی برخوردار می باشند.

 

مزایای کولر آبی پرتابل

·         عدم نیاز به کارشناس در زمان نصب

·         قابل استفاده در هر محیطی و حمل آسان

·         برخورداری از مخزن آبشان با ظرفیت لازم و مطلوب

·         قابلیت تنظیم باد و هوای خنک حاصله در چهار جهت و یا چرخش این باد به صورت خودکار (در برخی از مدل ها)

·         مصرف انرژی پایین

·         برخورداری از پایه به منظور حمل آسان (در برخی از مدل ها)

 

معیارهای اصلی خرید یک کولر آبی مناسب

حتما باید در نظر داشت که ضخامت دیواره و کف کولر در سطح قابل قبولی باشد و همچنین کولر انتخابی از ویژگی هایی چون پوشش آپوکسی، رنگ پودری و الکترواستاتیکی مقاوم در برابر اشعه‌ی UV برخوردار باشد.

·         دهانه خروجی هوا

به طور کلی در کولرهای آبی از دو نوع خروجی هوا استفاده می شود، در نمونه خروجی از سقف، محل قرارگیری دریچه در سمت بالا می باشد که به این کولرها بالکنی گفته می شود. نمونه دوم نیز کولرهای دریچه از بغل می باشند. در صورتی که به منظور کانال کشی فضای کافی در اختیار ندارید نمونه های بالکنی انتخاب مناسبی برای شما به شمار خواهد رفت چرا که این کولرها به راحتی در بالکن نیز قابل اجرا می باشند.

·         میزان توان کولر

به طبع با افزایش عدد توان کولر، قدرت دستگاه به منظور تولید سرما نیز بیشتر خواهد شد. در رابطه با انتخاب میزان توان کولر بایستی مواردی چون مساحت و متراژ محل، تعداد خروجی هوا یا همان دریچه‌ها، تعداد طبقات بنا، آفتاب‌گیر بودن ساختمان و هم‌چنین ضخامت دیوارها را مدنظر قرار داد. این را به خاطر داشته باشید که در صورت ناهماهنگی میان کولر و ساختمان، مصرف انرژی نیز بالاتر خواهد رفت.

 

·         قابلیت رصد و پایش دما

کنترل دمای محیط توسط کولرهای آبی به کمک ترموستات انجام خواهد شد. به کمک این قابلیت دستگاه نیازی به کار کردن مداوم نخواهد داشت و در زمانی از پیش تنظیم شده خاموش خواهد شد و به این طریق از هدر رفت انرژی پیشگیری می گردد.

 

امکانات پیشرفته در کولرهای آبی

·         نشانگر تعویض پوشال: به کمک این قابلیت فرد از روشن بودن چراغ اخطار پی خواهد برد که زمان تعویض پوشال فرا رسیده است.

·         کلید حفاظتی: عملکرد به موقع این قابلیت مانع از برق گرفتگی و آتش سوزی خواهد شد.

·         صرفه ی اقتصادی: با قرارگیری کولر در حالت اقتصادی، مصرف انرژی به میزان قابل توجهی کاهش پیدا خواهد نمود و به نوعی این قابلیت سبب می گردد که کولر در آغاز کار، سرمای بیشتری را تولید نماید و بعد رفته رفته از این سرما کاسته می شود و انرژی به صورت حداقلی مصرف می گردد.

 

·         تایمر: در صورتی که یک کولر آبی از این قابلیت برخوردار باشد به راحتی می توان تنظیم نمود که در چه زمانی روشن یا خاموش شود.

·         قابلیت خاموش شدن خودکار: با استفاده از این قابلیت چنانچه کولر چند ساعت بدون دستور بماند به طور اتوماتیک خاموش خواهد شد.

·         توان کولر: همان گونه که پیش از این نیز به آن اشاره کردیم هر چه عدد توان یک کولر بزرگ تر باشد به همان میزان در مکش هوا و تولید سرما نیز قدرتمندتر عمل می کند. به طور معمول در ایران از کولرهای آبی با توان ۵، ۷ و ۱۲ هزار استفاده می شود.

·         رده مصرف انرژی: میزان مصرف انرژی در کولرهایی با رده مصرف انرژی  B و بالاتر بسیار پایین تر می باشد.

 

·         ضخامت کف: هر چه کولر انتخابی از ضخامت بیشتری در نواحی کف و دیواره کولر برخوردار باشد مقاومت بیشتری در برابر پوسیدگی، خوردگی و زنگ‌ زدگی از خود نشان خواهد داد و نیز کمتر دچار لرزش می گردد.

·         پوشش کف کولر: از آن جایی که کف کولر مستعد خوردگی می باشد بهتر است در کنار توجه به ضخامت آن مطمئن گردید که از پوشش اپوکسی برخوردار می باشد.

·         قیمت: در کنار موارد عنوان شده برای خرید کولر با قیمتی مناسب تر، توصیه می شود در فصول سرد سال اقدام به خرید کولر نمایید.

 

نکاتی کلیدی جهت مراقبت و نگهداری از کولر آبی

·         تراز کردن کولر به منظور جلوگیری از لرزش و تجمع آب در یک قسمت

·         جرم گیری شیلنگ های انتقال آب

·         رفع گرد و غبار و جرم قطعات داخلی و بیرونی کولر

·         سرویس کولر پیش از شروع گرما

·         تعویض سالانه پوشال کولر جهت عملکرد هر چه بهتر موتور

·         روغن کاری ماهانه یاتاقان های دستگاه در فصل کار

 

·         بررسی تسمه کولر به منظور تشخیص هر گونه پارگی، ترک، سفتی یا شل بودن

·         رسوب زدایی کف و پره های کولر و نیز تنظیم همزمان شناور

·         در نظر گیری ارتفاعی حداقل 30 سانتی متر از زمین برای کولرهای نصب شده در بیرون از ساختمان

·         کمک به بهبود کارایی و خنکی بیشتر و نیز کاهش مصرف انرژی با در نظر گیری سایبانی برای کولر

·         روشن کردن پمپ 5 تا 10 دقیقه زودتر از روشن کردن موتور

·         خاموش کردن کولرآبی در فواصلی معین به منظور استراحت موتور و در نتیجه دوام بیشتر دستگاه

در پایان فصل گرما حتما توصیه های زیر را در نظر داشته باشید:

·         تخلیه مخزن آبی، روغن کاری بخش های مختلف کولر و تمیزکاری بخش های زنگ زده

·         مشورت با یک فرد متخصص و تعمیرکار در صورت مشاهده روزنه ای در کف یا دیواره ی کولر

·         استفاده برزنت ضدآب برای برای پوشش کولرهای قرار گرفته در محیط های غیرمسقف برای جلوگیری از آسیب دیدگی در برابر برف، باد و باران

·         مسدود کردن دریچه های ورودی ساختمان به منظور جلوگیری از پوسیدگی کولر بر اثر هوای گرم منزل

·         جلوگیری از زنگ زدگی کولر با ایزوگام کردن کف آن

با توجه به آن که رعایت تمامی موارد ذکر شده در این مطلب برای انتخابی یک کولر آبی مناسب شرط است و رعایت تمامی این موارد کار چندان ساده ای به نظر نمی رسد در ادامه ما لیستی از بهترین کولرهای آبی موجود در بازار را فراهم کرده ایم که از بین آن ها راحت بتوانید کولرآبی مناسبی را انتخاب نمایید.

1.       کولر آبی آبسال مدل AC70

طراحی این کولر آبی به گونه ای انجام شده است که در هوای گرم و خشک با ایجاد رطوبت لازم به مطبوع و دلپذیر بودن هوا کمک زیادی خواهد نمود. از آن جایی که پروانه در این کولر به صورت یکپارچه می باشد و به وسیله دستگاه های تمام اتوماتیک بالانس شده است دچار لرزش نمی شود و به هنگام عملکرد صدایی تولید نمی کند، این موضوع کمک زیادی به افزایش دوام یاتاقان ها و کولرها خواهد نمود. در این کولر همچنین به لطف توزیع یکسان پوشال ها در تمامی سطوح و با ضخامت یکسان و دوخت آن ها با دستگاه های اتوماتیک، هوا بهتر جریان پیدا خواهد نمود و آب نیز راحت تر دچار تبخیر می گردد. همچنین گرد و غبار به درون اتاق راه پیدا نخواهند کرد و در خانه هوایی کاملا خنک و مطبوع جریان پیدا می نماید. کمپانی آبسال در واقع اولین شرکتی است که اقدام به استفاده از نگهدارنده پلاستیکی پوشال نموده است که این کار در کنار آن که باعث راحتی هر چه بیشتر نصب شده است از آسیب دیدگی دست سرویس کار نیز جلوگیری خواهد نمود.

از دیگر مشخصه های این کولرآبی می توان به مواردی چون حجم 7000، میزان ورودی آب 4/1 اینچی، بیشینه قدرت باددهی 8350 متر مکعب در ساعت، قدرت موتور 4/3 اسب بخار، توان 890 واتی و قدرت پمپ 1.60 HP اشاره نمود.

2.      کولر آبی جنرال‌شرق مدل D-100

این کولر آبی با رنگ الکترواستاتیک در برابر اشعه UV مقاومت بالایی از خود نشان خواهد داد. استفاده از پوشال الیافی و مرغوب در این کولر باعث شده است که راندمان خنک کنندگی در آن به 75 درصد برسد و باد خروجی آن کاملا باکیفیت باشد. صفحه جلوی این کولر به رنگ سفید می باشد و به منظور تنظیم باد نیز از پره هایی کارآمد برخوردار است. سیستم آبرسانی این کولر به روز و بهینه شده می باشد. حجم 2800، میزان ورودی آب 4/1 اینچی، ولتاژ ورودی برق 220، بیشینه قدرت باد دهی 1200 مکعب در ساعت، قدرت موتور 8/1 اسب بخار از دیگر مشخصه های این کولر آبی می باشد.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Likes0Dislikes0
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.


تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات